Počet výsledků: 19

Otevřít filtraci

Transtorakální biopsie je zákrok, při kterém je pacientovi odebrán vzorek tkáně z plic. Jeho princip spočívá v tom, že lékař zavede jehlu přes kůži pacienta mezi žebry do plíce. Během zákroku obvykle pacient zůstává při vědomí; předtím mu však může být podáno sedativum (lék, který způsobuje uvolnění a ospalost), aby zákrok nebyl tolik nepříjemný. Lékař provádějící biopsii nejprve očistí kůži a poté podá lokální anestetikum, které danou oblast znecitliví. Poté lékař zavede jehlu do plíce, přičemž k navedení jehly k podezřelému plicnímu uzlu použije ultrazvuk nebo výpočetní tomografii (CT). Jakmile je jehla na správném místě, lékař odebere vzorek tkáně a jehlu vytáhne. Následně může být provedeno zobrazovací vyšetření, jako je ultrazvuk, rentgen hrudníku nebo CT, aby se ověřilo, zda nedošlo k nějakým komplikacím. Pokud je vše v pořádku, ranka v místě vstupu jehly je překryta obvazem, časem se sama zhojí. Terminologická poznámka: Pro transtorakální biopsii někdy používá i označení transparietální biopsie. Viz také transtorakální, biopsie.

Transtorakální znamená „přes hrudník, resp. skrze hrudní stěnu“. Například transtorakální biopsie je zákrok, při kterém lékař speciální jehlou propíchne pacientovu hrudní stěnu, aby odebral vzorek podezřelé tkáně z plic. Viz také trans-, hrudník (lat. thorax).

Core-cut biopsie je jiný název pro punkční biopsii.

Biopsie je odběr buněk nebo tkání z pacientova těla za účelem následného prozkoumání v laboratoři (kvůli diagnostice nějakého onemocnění, nejčastěji nádorového). Odebraný vzorek v laboratoři vyšetří patolog. Existuje mnoho různých typů biopsií. Odvozené přídavné jméno je bioptický. Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz biopsie.

Aspirační biopsie tenkou jehlou neboli FNAB (zkratka pochází z anglického názvu fine-needle aspiration biopsy) je odběr tekutiny, buněk nebo tkáně tenkou jehlou k vyšetření pod mikroskopem. Při tomto zákroku lékař pomocí tenké jehly odebere materiál z oblasti, která je předmětem jeho zájmu (například ze štítné žlázy, pokud laboratorní vyšetření krve a/nebo ultrazvukové vyšetření ukázalo pozitivní nález). Vzorek je pak odeslán do laboratoře, kde patolog zkontroluje, zda neobsahuje nádorové buňky. Viz také aspirace, biopsie, punkční biopsie.

Vakuová biopsie neboli VAB (zkratka pochází z anglického názvu vacuum-assisted biopsy) je biopsie, při které je z prsu odebrán malý vzorek tkáně. K vakuovému zařízení je připojena dutá sonda, která je naváděna pod mamografickou kontrolou (SVAB) nebo pod kontrolou ultrazvuku (UVAB). Uvnitř sondy se nachází miniaturní rotující „nůž“, který po navedení sondy do požadovaného místa v prsu vyřízne malý kousek tkáně a ta je pomocí vakua jemně odsáta. Odebraný vzorek tkáně pak pod mikroskopem prozkoumá patolog. Vakuová biopsie zanechá jen velmi malou jizvu, po zákroku nejsou třeba žádné stehy. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou (SVAB), vakuová biopsie pod kontrolou ultrazvuku (UVAB).

Vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou neboli SVAB (zkratka pochází z anglického názvu stereotactic vacuum-assisted biopsy) je kombinace vakuové biopsie a stereotaktické biopsie. Provádí se zejména při podezření na karcinom prsu. Viz také biopsie, vakuová biopsie, stereotaktická biopsie.

Stereotaktická biopsie je biopsie, při které je využíván počítač a trojrozměrné zobrazovací zařízení (například mamograf) k nalezení „podezřelého“ místa (ve kterém by se mohl nacházet zhoubný nádor) a k navedení sondy, kterou je odebrána tkáň k následnému vyšetření pod mikroskopem. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod stereotaktickou kontrolou (SVAB).

Biopsie pod kontrolou ultrazvuku je biopsie, při které je využíván počítač a ultrazvuk k nalezení „podezřelého“ místa (ve kterém by se mohl nacházet zhoubný nádor) a k navedení duté jehly, kterou bude odebrána tkáň k následnému vyšetření pod mikroskopem. Viz také biopsie, vakuová biopsie pod kontrolou ultrazvuku (UVAB), ultrazvukové vyšetření.

Otevřená biopsie je chirurgický zákrok, který se využívá v případech, kdy je potřeba odebrat větší množství tkáně, než umožňují minimálně invazivní bioptické metody (jako je zejména punkční biopsie nebo vakuová biopsie). Otevřená biopsie se provádí buď v lokální nebo celkové anestezii. Viz také biopsie.

Zobrazeno 1 až 10 z 19

Počet výsledků